… aneb Jak tvořím své obrazy

Zde uvedu typický příklad, jak probíhá malování portrétu na zakázku podle fotografie.
Neomezuji se však jen na portréty, viz Co všechno vám namaluji. Celý obraz vzniká ve Photoshopu poctivě mou vlastní rukou bez jakýchkoliv uměleckých filtrů viz Elektronická malba.

Zadáním tedy bylo vytvořit podle dodané fotky portrét jeden a půl ročního děvčátka. Primárním cílem byl tisk obrazu na plátno.

Zdrojová fotografie pro malovaný obraz

Na fotce je holčička zachycena s velmi zajímavým výrazem ve tváři. Hned na první pohled mě fotka zaujala. Na někoho může působit naštvaným dojmem, ale na mě působí spíše výrazem pózující modelky, což u tak malého děcka působí naprosto úžasně.

adelka-mustr

Nyní vám ukážu, jak probíhá samotné malování obrazu

Malovat začínám vyplněním ploch barvou a zachycením hlavních tvarů. Hned z počátku malování mi přišlo, že bude lepší pokud obraz víc natočím, protože při pohledu na fotku to svádí hlavu točit doleva a více se zakoukat na obličej. Při tom mi také došlo, že ideální bude obraz do čtverce, tak že jsem si ho hned na pozadí naznačil další modrou plochou.

01-adelka

Pak pokračuji hrubým zachycením detailů pomocí čar.

02-adelka

Nyní přišel čas udělat si paletu barev a začít opravdu malovat. Paletu mám v samostatné vrstvě a tak ji mohu upravovat, zapínat a vypínat dle libosti. Můžete jí vidět v horní části obrazu.

03-adelka

Podobným stylem pokračuji dál. Na fotce jsou prstíky trochu oříznuté, takže jsem byl nucen část dodělat.

04-adelka

Nežádoucí pozadí jsem zcela eliminoval a takto vypadá téměř hotový obraz. Okraje jsem hodně rozšířil, protože půjde především o tisk na plátno a tak část obrazu budou zakrývat boky rámu. V této chvíli mi tam ale pořád něco chybělo …

05A-adelka

Protože je to holčička, napadlo mě přimalovat jí mašličku do vlasů. Tím se obraz více oživil, posuďte sami. Toto už je finální obraz v čistém ořezu. Velikost viditelné oblasti pro tisk byla 50 x 50 cm.

05-adelka

V posledním náhledu se můžete podívat trochu zblízka, jasně jsou zde vidět tahy štětcem.

06-adelka

Kolik nakonec hotový obraz na stěnu stojí?

Portrét pro tisk, včetně balíčku s wallpapery (pozadím na plochy) jsem ocenil částkou 2 500 Kč.

Každý můj obraz je pak možné zadat k vytištění do profesionálního fotolabu. Ideální je tisk na strukturované umělecké povrchy jako např. plátno, včetně napasování na dřevěný rám. Pak vypadá obraz skutečně perfektně a že jde o tisk poznáte opravdu jen hodně zblízka.

Na to jak maluji své obrazy se můžete ještě podívat i sekci Obrazy pod lupou, kde je také posán postup vzniku některých mých prací.

Pokud se Vám moje práce líbí a chcete mít podobný originální obraz, pošlete mi svou poptávku .